ÇİFT TERAPİSİ

Çiftler arasında zaman zaman anlaşmazlıkların ya da çatışmaların yaşandığı görülmektedir. Burada önemli olan anlaşmazlık ya da çatışma durumlarını nasıl yönettikleridir. Böyle durumlarda sağlıklı bir şekilde iletişimde kalınabiliyor mu? Duygu ve düşünceler uygun yollarla ifade edilebiliyor mu? gibi sürecin nasıl devam ettiği önemlidir. Bu alanlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle ilişkide sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çıkan sorunlar ile baş edememe noktasında genellikle çift terapisine başvurulmaktadır. Çift terapisi, bireysel terapiden farklı olacak ilişki üzerine odaklanmaktadır. İlişki de her iki tarafında rolü vardır. Hiçbir ilişki de yaşananlar tek bir taraf sebebiyle olmamaktadır. İlişki de bir tarafın deyimiyle, diğer tarafın hiçbir şey yapmaması da ilişkiyi etkilemekte, aynı şekilde bir tarafın kendine göre birçok şey yapması da ilişkiyi etkilemektedir.

Terapi süreci, çiftin ortaya koyduğu sorun doğrultusunda şekillenmektedir. Çiftlerin genellikle terapiye başvurdukları sorunlardan bazıları;

– Birbirini anlamama
– İlgi/sevgi eksikliğinden yakınma
– İletişim sorunları
– Anlaşmazlıklar
– Aldatma/aldatılma
– Boşanma
– Cinsel sorunlar
– Ebeveynlik becerileri konusunda anlaşmazlık
– Ekonomik sorunların getirdikleri
– Kayıp/yas
– Çiftin hayatında yeni gelişen değişiklikler

Çift terapisine başvuran çiftler psikoterapist tarafından haklı bulunma, onaylanma kaygısına sıkça düşmektedir. Terapistlerinden kimin haklı olduğunu duymak onlar için önemlidir. Ancak durum bundan çok farklıdır. Çünkü psikoterapist yargılayan ve kimin doğru söylediğini ya da haklı olduğuna karar veren kişi değildir. Terapi sürecinde durumun değerlendirmesi yapılır, sorunun kaynaklarına inilir ve bu sorun ile başa çıkma mekanizmaları üzerine çalışılır.

Çift terapisi, sadece ilişkilerinde sorun yaşayan çiftler için değildir. Aynı zamanda ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdüren çiftlerin ilişkilerini geliştirmek, iletişim becerilerini güçlendirmek ve ilişkilerinde yaşayabilecekleri olası sorunların önlenmesi için de fayda sağlamaktadır.
Çift terapisinde seanslara çift olarak gelinmesi esastır. Psikoterapistin çalışma sistemi dahilinde ilerleyen seanslarda çifti, bireysel olarak da görmek isteyebilir. Ancak bu durum sadece birkaç seans için geçerli olmaktadır. Terapi sürecinden fayda sağlanması ve güven ortamının sarsılmaması adına seanslara çift olarak devam edilmelidir. Çift terapisinde seans süreleri de farklılık göstermektedir. Bir seans süresi 50 dakika iken, çift terapisinde bir buçuk seans uygulanmakta ve süresi 75 dakika olmaktadır.