Şebnem Yılmaz

Şebnem Yılmaz

Uzman Klinik Psikolog
Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti View Details

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı’nda J. Piaget’nin bilişsel gelişim kuramı üzerine yürüttüğü projede ve ‘Doğumlarından itibaren 15 ay boyunca çocukların genel gelişimlerinin incelenmesi üzerine yapılan projede 3 yıl aktif görev almıştır. ‘Gelişimsel Geriliği Olan Çocuklar İçin Küçük Adımlar Eğitim Programı’ nda aile rehberi olarak çalışmıştır.
2004 yılında Yetişkinlerde Cinsel Şiddet Travması, Yaklaşımlar, Müdahaleler, üzerine Türk Psikologlar Derneği’nden eğitim almıştır.
İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Sosyal Bilimler Anabilim Dalı Yüksek Lisans programında tez aşamasındadır. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına devam etmektedir.‘Kognitif ve Davranış Terapileri’ 150 Saatlik Sertifikalı Eğitim ve Süpervizyon Sürecini tamamlamıştır. Türk Psikologlar Derneği’nden Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği’nin (WISC-R) Tanıtımı, Uygulama ve Yorumlaması eğitimini, Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden Rorschach Testini Uygulama ve Yorumlama Eğitimini ve Çocuğun Ruhsal Dünyasının Projektif Testlerle Değerlendirilmesi eğitimini tamamlamıştır. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden EMDR 1. Düzey eğitimini ve çocuklarla oyun terapisi eeğitimini tamamlamıştır.
Aldığı eğitimler; ‘Çocuk ve Ergen odaklı Klinik Süpervizyon ve Vaka Analizi Programı eğitimi, Stroop, İşaretleme, Sayı Dizisi Öğrenme, Çizgi Yönünü Belirleme testleri eğitimi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarla Oyun Terapisi, Kısa Dönemli Oyun Terapisi eğitimi, Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitimi, Theraplay Genel Giriş ve Klinik Uygulamaları eğitimi.Peabody – Resim Kelime Anlama Testi, Bender – Gestalt- Görsel Motor Algı Testi, AGTE – Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Benton- Görsel Bellek Testi, Porteus Labirentleri- IQ testi, Good Enough Harris Bir İnsan Çiz- Genel Yetenek ve IQ Düzeyi Testi, WAIS Yetişkin IQ testi, Cattel – Zeka testi, Stanford Binet Zeka testi uyguladığı değerlendirme ölçeklerindendir.

Çeşitli anaokullarında psikolog ve sorumlu müdür olarak görev yapmış, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde aile danışmanı olarak çalışmıştır. Özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir.

Çocuk ve ergen terapisi, çocuk ve yetişkinin objektif ve projektif testlerle değerlendirilmesi, anne baba eğitimi ve gelişim seminerleri, kaygı bozuklukları ve depresyon, ve EMDR terapisi çalışmalarını Sem Psikoloji’de sürdürmektedir.