UZMAN PSİKOLOG

MELİS DİKAN 

Birey, Çift ve Aile Terapisti

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümünü üstün onur derecesiyle tamamlamıştır. Çeşitli anaokullarında ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde stajlarını tamamlamıştır. ‘Okulöncesi Eğitimde Fırsat Eşitliği’ AB projesinde gönüllü olarak çalışmıştır. Lisans eğitimi sırasında Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen 148 saatlik ‘Çocuk ve Genç Psikolojisi ve Psikoterapisi’ eğitimini tamamlamıştır. Yüksek Lisans eğitimi sırasında çocuk ve gençlerle çalışmalarını sürdürmüştür.
Lisans eğitiminin ardından aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programını ve 2011 yılında Marmara Üniversitesi pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır.
2008 yılından itibaren Düşler Şatosu Anaokulu ve sonrasında Bilfen Eğitim Kurumlarının Anaokullarında psikolog ve yönetici olarak görev yapmıştır. Okullara danışmanlık, seminer ve hizmet içi eğitim vermeye devam etmektedir.
Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü’nde 2012-2015 yılları arasında Virginia Satir Dönüşümsel Çift ve Aile Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Serap Özer’den Çocuklarla Bilişsel Davranış Oyun Terapisi eğitimini almıştır. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert’ten Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini almıştır.
Portage Erken Eğitim Paketi programını kapsamında gelişimsel değerlendirmeler yapmıştır. Frostig Görsel Algı Testi, Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Goodenough Bir İnsan Çiz Testi, Peabody Resim Kelime Tanıma, Beier Cümle Tamamlama Testi, Metropolitan Olgunluk Testi, Aile Değerlendirme Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Offer Benlik İmgesi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Kendini Değerlendirme Envanteri, Edwars Kişisel Tercihler Envanteri, Hacettepe Kişilik Envanteri uyguladığı değerlendirme ölçeklerindendir. Çocuk ve yetişkinlerle objektif ve projektif değerlendirmeler yapmaktadır.
Türk Psikologlar Derneği, Çift ve Aile Terapileri Derneği üyesidir.
Özel bir kolejin eğitim ve rehberlik koordinatörlüğünü yaptığı dönemde aynı zamanda özel bir danışmanlık merkezinde birey, çift ve ailelerle psikoterapi çalışmalarını yürütmüştür. Psikoterapilerini ve çalışmalarını kurucularından olduğu Sem Psikoloji’de sürdürmektedir.